top of page

Sıkça Sorulan Sorular

Hangi tanı gruplarıyla çalışıyorsunuz?

Nörolojik tanı almış veya semptomları nörolojik bir tanı çerçevesinde değerlendirilen bireylerle çalışıyoruz. Kliniğimizde sıklıkla Multiple Skleroz, Epilepsi, Beyin Tümörü, Subaraknoid kanama ve İnme, Fonksiyonel Nörolojik Semptomlar, Nörodejeneratif hastalıklar (örneğin demans), Normal Basınçlı Hidrosefali, Omurilik rahatsızlıkları ve Kafa Travması gibi tanı gruplarıyla birlikte çalışıyoruz. Bunun ötesinde diğer nörolojik ve nöropsikiyatrik tanı grupları da hizmetlerimizden faydalanabilir. 

Kliniğe gelmek yerine, görüşmelere internet üzerinden katılabilir miyim?

Danışanların ilk görüşmeleri yüz-yüze gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle ilk görüşmeniz için sizi kliniğimize davet ediyoruz. Uygun olması halinde, devam eden terapi seanslarını internet üzerinden, görüntülü konuşma yoluyla tamamlamak mümkün olabilir. Bunu ilk görüşmeniz sırasında psikoloğunuzla konuşabilirsiniz.

Nöropsikolojik değerlendirmeler, yüz yüze görüşme şeklinde uygulanmaktadır ve değerlendirmenin her aşamasında kliniğimize gelmeniz gerekmektedir.

Eğer mobilite ihtiyaçlarınız nedeniyle kliniğimize erişmekte zorluk çekiyorsanız, lütfen bize bildirin.

Çocuklar için randevu almak mümkün mü? 

Şu anda sadece 18 yaş ve üzeri yetişkinlerle çalışıyoruz. Çocuklar için hizmetimiz bulunmamaktadır.  

Kişisel bilgilerim nasıl saklanacak?

Kliniğimiz, Türk Psikologlar Derneği ve British Psychological Society (İngiliz Psikoloji Birliği)’nin gizlilik ve etik ilkeleri doğrultusunda çalışmalarını sürdürmektedir. Görüşmeleriniz süresince paylaştığınız kişisel bilgiler, danışan-psikolog gizlilik ilkeleri çerçevesinde saklanacaktır. Yaşamınızı veya başkasının yaşamını tehdit eden bir durum ortaya çıkması durumunda, psikoloğunuzun iligli kurum veya kişilere bilgi verme hakkı saklıdır. Sizin yazılı onayınız olmadan, size ait rapor ve değerlendirmeler başka bir kişi veya kurumla paylaşılmaz.

Acil psikolojik hizmetiniz var mı?

Kliniğimizde acil psikolojik veya akıl sağlığı hizmetleri sunmamaktayız. Klinik telefonumuz ve e-posta adresimiz sadece mesai saatleri içerisinde ve gün içinde devam eden klinik randevular çerçevesinde kontrol edilmektedir. Acil psikiyatrik bir müdahale gerekmesi durumunda, ya da sizin veya bir başkasının yaşamına tehlike oluşturacak acil bir durum olması halinde, lütfen ilgili sağlık ve/veya güvenlik kurumlarından acil yardım isteyiniz. 

Kliniğinizde Covid-19'a karşı nasıl önlemler alıyorsunuz?

Covid-19'a bağlı bulaşma riskini azaltmak için, uygun olması halinde danışanlarımıza devam eden terapi görüşmelerine internet üzerinden katılabilme imkanı sunuyoruz.

Yüz yüze görüşmenin gerekli olduğu durumlarda (örn. nöropsikolojik değerlendirme), maske kullanmaya ve fiziksel mesafeyi korumaya özen gösteriyoruz. Görüşmelerimiz düzenli olarak havalandırılmış bir odada gerçekleştirilmektedir. Randevuların arasında, ortak kullanılan alanlarda yüzey temizliği gerçekleştiriyoruz. Sağlık çalışanı olarak, düzenli antijen testi yapmaya devam ediyoruz.

Danışanlarımız, zaman zaman sağlık sorunları ya da tedavi süreçleri nedeniyle bağışıklık sistemlerinde zayıflık yaşayabilmektedirler. Bu gibi bir durumla karşı karşıyaysanız ve yüz yüze görüşme konusunda çekince yaşıyorsanız bize önceden bildirebilirsiniz. 

Nöropsikolojik Değerlendirmeyle ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Nöropsikolojik Değerlendirme öncesinde, medikal bir değerlendirme için doktora yönlendirildim. Neden? 

Nöropsikolojik değerlendirmenin belli bir zaman noktasıda, klinik olarak uygun olup olmadığı, bireylerin bilişsel şikayetleri, sağlık geçmişi ve diğer ilgili kişisel bilgileri göz önünde bulundurularak karar verilir. 

Bazen bireyler, nöropsikolojik değerlendirme öncesinde, sağlık kontrolünden geçmesi için medikal bir doktora yönlendirilebilir. Bu, kişinin bilişsel süreçlerine etki edebilecek ve nöropsikolojik değerlendirmenin bulgularını etkileyebilecek başka sağlık problemlerinin fark edilmesi ya da elenmesi açısından önemldir. 

Nöropsikolojik Değerlendirmede test aşaması ne kadar uzun sürer?

Nöropsikolojik değerlendirmeler, nöropsikolojik test sonuçları, klinik görüşmeler ve mevcut sağlık bilgileri gibi çeşitli kanallardan elde edilen klinik bilgilerin bir araya getirilmesi ve sentezlenmesini içeren detaylı bir süreçtir. Yapılan değerlendirmenin içeriği ve derinliğine göre değerlendirmenin süresi değişkenlik gösterir.

Genellikle her bir test görüşmesinin 50 dakika sürmesi beklenir. Danışanların en iyi performansını sergileyebilmesi ve karıştırıcı faktörlerin etkisinin en aza indirilmesi için, test süresince uygun zamanlarda kısa molalar verilebilir. Kişilerarası farklılıklara ve değerlendirmenin derinliğine göre bir veya iki görüşmede bilişsel değerlendirmenin test aşaması tamamlanabilir.

Nöropsikolojik Değerlendirmeden önce özel bir hazırlık yapmam gerekli mi?

Eğer okuma gözlüğü veya işitme cihazı kullanıyorsanız, bu araçları mutlaka randevularınıza getirdiğinize emin olunuz. Aynı zamanda ilgili olabilecek sağlık raporları, beyin görüntüleme sonuçları ve kullandığınız ilaçların güncel bir listesinin kopyasını da yanınızda getiriniz.  

Psikoterapiyle ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Nörolojik bir rahatsızlığı olan herkesin psikoterapiye ihtiyacı var mı?

Hayır! Nörolojik bir tanı alan birçok kişi, herhangi bir psikolojik destek veya tedaviye ihtiyaç duymayabilir.

 

Sunduğumuz psikoterapi hizmeti, yeni bir tanıya ya da nörolojik rahatsızlığının zaman içinde getirdiği değişimlere uyum sağlamakta zorluk yaşayan, duygusal problemleri günlük yaşamını ve ilişkilerini kötü yönde etkileyen, daha etkin başa çıkma yöntemlerine ihtiyaç duyan veya yeni bir anlam arayışında olan bireyler için uygun olacaktır. Bireylerin amaçladığı değişimler doğrultusunda, psikoterapi süreci kişiler arası farklılık gösterir.

 

Eğer psikoterapinin sizin için etkin bir yöntem olacağından emin değilseniz veya terapi süreciyle ilgili olarak aklınıza takılan sorular varsa, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hangi psikoterapi yöntemlerini uyguluyorsunuz? Benim için en doğru olacak yöntemi nasıl bileceğim?

Kliniğimizde Bilişsel Davranışçı Terapi, Kabul ve Kararlılık Terapisi ve Şefkat Odaklı Terapiler uygulanmaktadır. Terapiye başlarken, çözümlemek istediğiniz problemleri, kişisel tercihlerinizi ve mevcut yöntemlerin farklı problemler için bilimsel etkinliğini göz önünde bulundurarak, hangi yöntemin size daha uygun olabileceğini psikoloğunuzla birlikte karar verebilirsiniz.

bottom of page